Фейк: в Ізраїлі з 8 мільйонів громадян понад 3 мільйони брали участь у війні
Допис із таким твердженням понад 1700 разів поширили користувачі Facebook.
Медіакритик, редактор, голова Незалежної медійної ради Отар Довженко пояснив, чому цей допис є маніпулятивним:
"Аби зацікавити аудиторію, треба з першого речення дати їй у писок. Наприклад, вражаючим фактом.
Ось, наприклад, у цьому 1,7 тисяч разів поширеному повідомленні факт б’є прямо в писок: із 8 мільйонів громадян Ізраїлю у війні брали участь 44%. Вражає! Особливо адептів риторики "та що ж ми за народ такий". Є маленька проблемка: це брехня.
скриншот поширюваного допису
У шестиденній війні безпосередньо брали участь (воювали) 50 тисяч військових — 2% тогочасного населення; ще 200 тисяч (8% населення) були в резерві. У війні Судного дня загалом брали участь близько 400 тисяч військових — приблизно 12% тогочасного населення Ізраїлю. У Ліванських війнах брали участь десятки тисяч військових.
Що ж таке 8 млн і 3,5 млн? Це підігнані під комунікаційну ціль допису (перша применшена, друга перебільшена) кількості населення Ізраїлю і придатних до військової служби громадян Ізраїлю в наш час. Вочевидь вони не можуть бути і не будуть мобілізовані всі вкупі, навіть якщо Ізраїль братиме участь у великій війні типу тієї, яка триває зараз у нас.
Регулярна армія Ізраїлю сьогодні — 170 тисяч, резерв — 465 тисяч. Це 1,8% і 5% населення відповідно.
Якщо брати населення України 40 мільйонів (насправді ми всі розуміємо, що воно значно менше з урахуванням еміграції мільйонів людей і окупації частини території), то 1,8% від усього населення — 720 тисяч, 5% — два мільйони. Наскільки ми знаємо, в силах оборони зараз до мільйона людей (не всі вони насправді воюють). Звідки взялись два мільйони, яких ми нібито "не можемо зібрати" — знає лише автор; про мету збільшити армію вдвічі я не чув. Наскільки я уявляю, для цього потрібні ресурси, яких в України просто немає. Навіть Росія зі своєю купою нафтодоларів і газоюанів мобілізує сотні тисяч, а не мільйони.
Чи допомагає замашна брехня досягти комунікаційних цілей допису? Не знаю, можливо, хтось після прочитання цього поста подумав "Боже, як соромно, євреї змогли, а ми ні" і пішов добровольцем. Але, як на мене, така гіпотетична можливість жодною мірою не виправдовує ані брехню, ані готовність українців шерити брехню зі словами "яка різниця, правда чи ні" ".