Фейк: 1920 року Польща окупувала Київ
У своєму Telegram-каналі російська пропагандистка Мирослава Бердник опублікувала допис із фотографіями польсько-українського військового параду 1920 року, назвавши поляків "окупантами" Києва. Вона стверджує, що на дійстві був присутній і Симон Петлюра. Ці твердження є неправдивими.
Кандидат історичних наук, доцент КНУ ім. Тараса Шевченка, дослідник української революції, військової історії Польщі, польсько-українського військового співробітництва Андрій Руккас надав коментар стосовно цього:
"У 1920 році Польща не була окупантом, а польські війська не були окупаційними. Вночі з 21 на 22 квітня 1920 року у Варшаві було підписано політичну конвенцію між Річчю Посполитою Польською та Українською Народною Республікою (УНР). Головним її здобутком було те, що Польща визнала УНР на чолі з головою Директорії Симоном Петлюрою, а відтак дві держави ставали союзниками у боротьбі проти спільного ворога — радянської Росії та її маріонеток. Тому через два дні після визволення від більшовиків Києва, 9 травня 1920 р., на Хрещатику, центральній вулиці української столиці, відбувся парад союзних польських військ, участь в якому брали також й українці — частини регулярної 6-ї стрілецької дивізії та повстанці.
скриншот уривку з допису Мирослави Бердник
польсько-український військовий парад, Київ. 9 травня 1920 р.
Окрім того, Петлюра не був присутній на цьому параді. Його приймав командувач польської 3-ї Армії генерал Ридз-Смігли, поруч з яким стояли українські офіцери: начальник 6-ї дивізії полковник Безручко, начальник штабу дивізії полковник Змієнко та отаман Кириця. Петлюра прибув до Києва 23 травня 1920 р. З цієї нагоди відбувся ще один військовий парад — на Софійській площі, головну роль у якому відігравали українські війська".
Маніпулятивний допис Мирослави Бердник є частиною ширшого російського наративу про історичну "маріонетковість" України, метою якого є заперечити суб'єктність українців, а також викликати негативні асоціації з нинішніми західними партнерами.