Маніпуляція: всі європейські культурні, наукові та технічні здобутки були одержані внаслідок колоніалізму
Нещодавно в мережу потрапила "Пам’ятка військовослужбовця Збройних сил РФ, що бере участь в СВО", яку видавали російським солдатам перед відправленням на війну в Україну. Значна її частина присвячена аргументації російського вторгнення у формі псевдоісторичної довідки, що містить кілька фундаментальних маніпулятивних наративів РФ.
Цей історичний сегмент має такий фрагмент: "Історія західної цивілізації — це історія загарбницьких воєн, придушення та поневолення підкорених країн та народів. Добробут Заходу створювалося шляхом перетворення на рабів жителів Африки, безжальної колонізації Індії, геноциду індіанців, свідомого знищення китайців опіумом. Лише за рахунок перетворення інших країн у колонії Захід мав перевагу в науці, техніці та культурі, а також міг забезпечувати високий рівень життя для своїх громадян". Це маніпуляція.
Кандидат історичних наук, експерт предметної комісії Міністерства освіти та науки України з історії, асистент кафедри історії мистецтв КНУ імені Тараса Шевченка, дослідник середньовічної Європи Олександр Охріменко виокремив основні маніпулятивні елементи тексту:
ПРОТИСТАВЛЕННЯ "МИ" — "ВОНИ"
Головний сюжет — це "історія західної цивілізації". Роз'яснення про те, хто такі "ми" залишено "за дужками", щоб "розумний читач/читачка" самі дійшли висновку: якщо "запад" - це "войни, уґнєтєнія і парабащєнія", то "ми" — кращі, несемо "мір і освобожденіє".
ПЕРЕВАЖАННЯ СУДЖЕНЬ НАД ФАКТАМИ
Всі твердження в тексті є оцінними судженнями, підкріпленими псевдоприкладами. Якщо конкретизувати текст справді історичними свідченнями, то виявиться, що Росія теж брала участь в таких війнах, підкорювала інші країни та народи. Думки сформульовано узагальненоособово, без конкретних країн чи дат: хто, власне, ці імперії чи особистості? Коли вони це зробили?
ВИРИВАННЯ ІСТОРИЧНИХ ФАКТІВ З КОНТЕКСТУ ТА ПОРУШЕННЯ ЛОГІКИ ПРИЧИННО-НАСЛІДКОВИХ ЗВ’ЯЗКІВ
Дійсно, важко заперечувати, що у певні історичні періоди джерелом рабських ринків були країни Африки, відбувалися війни європейців проти аборигенного населення Америк, втручання європейців до Китаю. Але ці абсолютно неуточнені узагальнені приклади стосуються XVI-ХІХ століть. Вони малорелевантні світу ХХІ століття. Ці твердження подані як історичні факти, але насправді є оціночними судженнями, які формують висновок про те, що Захід здобув "перевагу" виключно шляхом колоніалізму. Однак тут помітні дві хиби. Першa: війна, рабство, геноцид не може привести до переваги у науці, техніці чи культури; будь-яка з цих політик потребує значних ресурсів й витрат, що точно не веде до покращення рівня життя колонізаторів. Друге: успішна війна можлива при переважанні у науці й техніці, а не навпаки – ведення війни призводить до переваг. Це чергова підміна причин наслідками.
НАСИЧЕННЯ ТЕКСТУ ІСТОРИЧНОЮ ТЕРМІНОЛОГІЄЮ, ЩОБ ЗНІВЕЧИТИ ЗМІСТ: рабство, колонізація, геноцид
Зрештою, війна як метод міжнародної політики, що визнається зараз міжнародною спільнотою неприйнятним, подається як закономірна та єдиноможлива відповідь на "колоніалізм". Простежується лейтмотив "не ми війну / колонізацію / геноцид почали, це все – Захід".
НАСИЧЕННЯ ТЕКСТУ НЕГАТИВНОЮ ЕМОЦІЙНО ЗАБАРВЛЕНОЮ ЛЕКСИКОЮ: захватчіская война, угнєтєніє і парабащєніє народов, безжалостная колонізація, сознатільноє унічтоженіє.
У поєднанні зі складними поняттями й термінами створюється враження "інтелектуального тексту" - обґрунтованого й розрахованого на дуже високоосвічених читачів, які розуміються на всьому, про що йдеться. Насправді псевдоінтелектуальний текст звертається до емоцій, співчуття, а також маніпулює свідомістю. Наведені напівприклади (тільки натяки, відголоски історії, яку вивчали у школі) з протиставленням ворога у вигляді узагальненого уявного "Заходу" з високим рівнем життя громадян, що гарантований лише за рахунок війни, рабовласництва тощо, забезпечує поясненням, чому Росії доводиться воювати, та чому на їхній батьківщині такий низький рівень життя.
Цікаво, чи приналежні росіяни до "західної цивілізації" у їхньому ж розумінні? Схоже, ні. Інакше доведеться визнати, що вони брали участь в колоніальних процесах, у яких вони звинувачують "Запад". Тобто, перефразовуючи,
История росийской цивилизации — это история захватнических войн, угнетения и порабощения покорённых стран и народов. Благосостояние Росcии создавалось путём превращения в рабов, безжалостной колонизации, геноцида, сознательного уничтожения народов.
Зрештою, в уявленнях авторів матеріалу така колоніальна політка веде до переваг та високого рівня життя громадян. Тому логічно, що якщо їхня країна не веде таку ж політику, то росіяни мають низький рівень життя. Водночас вони пишаються своєю великою російською наукою, технікою та культурою. Що можливо побудувати, за їхні же баченням світу, лише за рахунок "превращения других стран в колонии".
Живучи в такому біполярному світі з явним логічним протиріччям, де водночас співіснують твердження, що суперечать одне одному (колоніалізм веде до розвитку країни; колоніалізм – це погано), постійним неконкретним образом ворога, можливо мати низький рівень життя та пишатися цим, вірячи у власну в благу місію.
Кандидат історичних наук, незалежний дослідник, ментор Невидимого університету для України (Центрально-Європейський університет, Австрія та Угорщина), дослідник середньовічної Європи