Російський Telegram-канал "Русская история" поширив фейк про те, що першою столицею Русі була Ладога.
Кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України Дмитро Гордієнко надав коментар стосовно цього:
"1) За новітньою реконструкцією низки московитських істориків, це те місто, в яке прибув легендарний Рюрик. Чому не підходить "традиційна" версія, що Рюрик прибув у Новгород? Відповідь проста: в середині XV ст. Новгород був захоплений московитами, а його населення – по-звірячому вирізане, отже виводити з нього "русскую історію" не випадає.
2) Тим, що Рюрик прибув у Ладогу і там почав правити московити намагаються довести, що саме володар Ладоги захопив Київ і створив державу. Проте в літописах не названо місто, в яке прибув Рюрик. Однак названо, що його запросили ільменські племена, отже фіно-угорські племена. Чи дійсно він був батьком Ігоря – сумнівно. Та найголовніше, за "Повістю временних літ", руська земля так почала називатися від походу київських князів Аскольда та Дира на Константинополь 862 року, які пізніше загинули від рук Олега, який нібито був воєводою Рюрика. Якщо останнє і правда, держава з центром у Києві була утворена до приходу Олега, отже і уявного сина Рюрика – Ігоря. Окрім того, літописець подає й альтернативну історію київського державогенезу – від князя Кия, який ходив у Константинополь, а про Ладогу чи Новгород навіть і не чув. Тому це твердження не відповідає навіть середньовічним легендам.
Отже, 1) цією мітологемою московити намагаються обґрунтувати загарбницьку політику Москви щодо України правом завоювання України ще наприкінці IX ст.; 2) відв’язати витоки своєї державності від Києва.
Останнє грає на нас. Адже згідно усіх джерел, увесь східноєвропейський державогенез походить з Києва, отже ця концепція повністю суперечить джерелам і, що найцікавіше, самій же російській історіографії, мільйонами примірників якої вони закидали всі світові бібліотеки. Таким чином, щоб заперечити навіть самих себе, московитам потрібно буде застосувати величезні ресурси".
Раніше на "Post-Past" вже було опубліковано матеріал про спроби Росії викреслити Київ із історії Русі. Все це є частиною російських прагнень "привласнити" спадок середньовічної держави, демонтуючи асоціації з Україною.
Кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України, дослідник українського Середньовіччя та історії Візантії