Маніпуляція: Бандера та Шухевич не воювали за незалежність України, адже не були громадянами УРСР.
Таке твердження в своєму Telegram-каналі опублікувала російська пропагандистка Мирослава Бердник. Вона стверджує, що Степан Бандера та Роман Шухевич не могли боротися за незалежність України, "бо ніколи не існувало бандерівської України. А громадянами радянської України вони ніколи не були". Це маніпуляція.
Кандидатка історичних наук, експертка Українського Центру безпеки та співпраці Аліна Понипаляк надала коментар стосовно цього:
"Одним із фундаментальних міфів, довкола яких совєти роками ґрунтували свою пропаганду, є те, що Українська повстанська армія, яка з самого моменту створення (14 жовтня 1942 року) проголосила, що бореться за відновлення Незалежної України, нібито не могла воювати за Самостійну Україну, адже, за їх твердженням, вільної України нібито ніколи не було. Але розгляньмо це питання детальніше.
скриншот допису Мирослави Бердник
Перші визвольні змагання 1917-1921 років і час, коли Україна була Соборна від Львова до Донецька, — це період, що яскраво позначився в пам'яті тих, кого будуть називати борцями за українську державність в часи Другої світової війни та у повоєнний час: командирів УПА Романа Шухевича, Василя Кука, очільників ОУН Степана Бандери та полковника армії Української Народної Республіки Євгена Коновальця, який власним досвідом боротьби проти совєтів (1917-1921 рр.) захищав Україну. Всі вони ставили за головну ціль в недалекому майбутньому позбутися раднської окупації та відновити історичну справедливість у самостійній Державності.
Український визвольний рух у лютому 1929 року у Відні, після створення ОУН, одним з перших пунктів своєї програми поставив відновлення Самостійної Української Держави, що стало поштовхом та дороговказом для майбутніх поколінь, основою світоглядних орієнтирів для всього українського визвольного руху. Факт втрати державності і бажання її відновити яскраво підтверджує подія, яка трапилася 30 червня 1941 року у Львові. Тоді було підписано Акт відновлення Української держави, що підтверджував тяглість боротьби за самостійну Україну від 1917 року.
збір ОУН. Відень, 1929.
листівка 1920-х років.
Документ мав доволі промовисту назву, адже мова в ньому йшла саме про історичне відновлення держави. Важливо і те, що його виголосили на радіо в прямому етері на всю територію Галичини та Волині, що в майбутньому змобілізувало українську молодь вступати до лав УПА . Юридично цей документ також мав неабияке значення, адже ним визвольний рух зазначив, що вони є громадянами Незалежної Української держави, яка відбулася в 1918 році, а їх головною метою є боротьба та розбудова Соборної України".
Раніше на "Post-Past" вже було опубліковано матеріал зі спростуванням тези Володимира Путіна про те, що до створення УРСР "ніякої України в історії людства не було". Таким чином, допис Мирослави Бердник є продовженням ширшого маніпулятивного наративу про те, що Україну нібито "створив Ленін". Таке твердження не має нічого спільного з історичною дійсністю.