У мережі поширюють повідомлення про те, що "кирилиця була створена українцем Константином-Філософом у 9-10 столітті, але через історичні обставини і вплив Російської імперії Росія почала вважатися наступницею Київської Русі і присвоїла собі кредит за створення кирилиці та всю славу, пов'язану з нею". Це твердження є маніпулятивним.
Кандидат історичних наук, доцент кафедри археології та музеєзнавства КНУ імені Тараса Шевченка, голова Правління Всеукраїнського громадської організації "Спілка археологів України" , дослідник раннього Середньовіччя та історії слов'ян Євген Синиця надав коментар стосовно цього:
"Теза про змагання між Україною та Росією за Кирила – Костянтина Філософа – є абсолютно надуманою насамперед тому, що предмет цих змагань просто відсутній. Місцем народження Костянтина є Фессалоніка (в слов’янському варіанті назви – Солунь; звідси доволі традиційне у публіцистиці та науковій літературі означення св. Кирила та Мефодія "Солунські брати"). Жодних джерел, що могли б бодай гіпотетично підважити цей факт не існує.
Житія Кирила та Мефодія доволі однозначно вказують, що брати походили з еллінської родини. Розмисли щодо того, що Солунські брати можуть походити бодай з балканських слов’ян є інсинуацією, хоча й мають прихильників у гіперпатріотичних колах, приміром, Болгарії.
Єдиним епізодом життя Костянтина, пов’язаним із територією сучасної України, є так звана "Хозарська місія", під час якої він, згідно тексту житія, відвідав Херсонес (Корсунь) в Криму, а звідти, транзитом через Азовське море (Меотиду), попрямував вглиб володінь хазарів аж до узбережжя Каспійського моря. На зворотному шляху Солунські брати ще раз відвідали Херсонес. Навряд чи короткочасне перебування Костянтина в українському Криму та Приазов’ї дає підстави розглядати його як персонажа української історії (так само, як і подорож степами волго-донського міжріччя не робить його персонажем історії російської)".
Кандидат історичних наук, доцент кафедри археології та музеєзнавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка, голова Правління Всеукраїнського громадської організації "Спілка археологів України" , дослідник раннього Середньовіччя