Фейк: Русь не мала грошової системи, бо середньовічні гривні – це лише нашийні прикраси
Російський пропагандистський Telegram-канал "Історія України" опублікував маніпулятивний допис з метою довести "неісторичність" України. Автор матеріалу аргументує власну позицію нібито відсутністю самобутньої грошової системи на території країни протягом історії. Він стверджує, що "на думку чомусь приходять князівські гривні, які носили на шиї Борис та Гліб, наприклад. Але до грошей України це не має стосунку, адже то був відмітний знак князівської влади..." Це твердження є неправдивим.
скриншот уривку з допису на"Історія України"
Кандидат історичних наук, доцент кафедри археології та музеєзнавства КНУ імені Тараса Шевченка, голова Правління Всеукраїнського громадської організації "Спілка археологів України" , дослідник раннього Середньовіччя та історії слов'ян Євген Синиця надав коментар стосовно цього:
"Той випадок, коли вкотре слід пожалкувати, що автор не достатньо сумлінно опанував шкільну програму. Причому почати доведеться навіть не з історії, а з мови. Десь у класі 5-му чи 6-му дітлахів знайомлять з поняттям омонімії. В українській мові, на відміну від російської, омонімія, що нас цікавить в цьому випадку, не є повною: гроші (байдуже, сучасні чи середньовічні, часів Русі) – це"гривня", а от нашийна прикраса – "гривна". І розуміння цієї різниці, але вже в рамках шкільного курсу історії, діткам зазвичай додатково пояснюють теж ще в класі 6-му, якщо не раніше.
Середньовічні гривні були злитками срібла певної ваги, а походження назви цієї грошової одиниці дійсно пов’язують з гривнами-прикрасами. Як і будь-які коштовні прикраси, нашийні гривни були не лише ознакою статусу, а й в разі необхідності могли перетворитися на засіб платежу, адже справа була не у формі, а у вазі коштовного металу. До того ж шийна гривна – зазвичай обруч, зігнутий з відносно тонкого пруту. Від неї порівняно легко було відламати частину, коли виникала потреба у меншій порції металу.
Щоправда, добре відомі за археологічними знахідками грошові гривні Русі формою геть не нагадують нашийні прикраси. Приміром, гривні київського типу були витягнутими шестикутниками, вагою близько 150 г. Стилізоване зображення саме цього різновиду руських гривень Національний банк України використовує як логотип. Відповідно, це зображення присутнє на всіх українських банкнотах, демонструючи символічний зв’язок сучасної української грошової одиниці з грошима князівських часів".
Маніпулятивний допис на "Історія України" є складовою російських прагнень заперечити історичні права України на існування. Раніше на "Post-Past" вже було опубліковано кілька матеріалів про спроби Росії викреслити Київ із історії Русі, демонтувати асоціації України з попередніми державними утвореннями на її території, апропріювати спадок середньовічної Русі тощо. Такі наративи є антинауковими та антиісторичними.
Кандидат історичних наук, доцент кафедри археології та музеєзнавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка, голова Правління Всеукраїнського громадської організації "Спілка археологів України", дослідник раннього Середньовіччя